Berwick Show​
Saturday 25 February 2012


Judges Ms Wendy Billington [animals]
Ms Kylie Martin [fleeces]
__________________________________________________________________
Supreme Champion Suri – Surilana Confetti ET
Supreme Champion Huacaya – Windsong Valley Matthew
Champion Fleece Suri - Tarahill Fallyn
Reserve Champion Fleece Suri - Tarahill Geraint
Champion Fleece Huacaya - Windsong Valley Matthew
Reserve Champion Fleece Huacaya - Alternative View Hero ET
__________________________________________________________________
Suri Animal Class Results
SURI
Class 2001 Junior Female White
1st Surilana Timbuktu ................................Surilana
Class 2002 Junior Female Fawn
No Entries
Class 2003 Junior Female Brown
2nd Pitchingga Ridge Melody........................J + D Daddo
Class 2004 Junior Female Grey/Roan
2nd Surilana Dreamy ..................................S + L Golding
Class 2005 Junior Female Black
No Entries
Champion Junior Female Suri Surilana Timbuktu
Reserve Champion Junior Female Suri .
Suri animal class results
Class 2101 Junior Male White
1st Tarahill Galaxy.....................................M Fletcher + C Byrne
Class 2102 Junior Male Fawn
1st Stevley Park Izzaak ..............................S + L Golding
2nd Tickenhall Silas ....................................A + T Parry
Class 2103 Junior Male Brown
2nd Tickenhall Rhydderch............................A + T Parry
Class 2104 Junior Male Grey
No Entries
Class 2105 Junior Male Black
2nd Pitchingga Ridge Midnight......................J + D Daddo
Champion Junior Male Suri Tarahill Galaxy
Reserve Champion Junior Male Suri Stevley Park Izzaak
_______________________________________________________
Class 2201 Intermediate Female White
1st Pitchingga Ridge Lyric ...........................J + D Daddo
2nd Piazolla Park Twiggy .............................C + B Lukin
Class 2202 Intermediate Female Fawn
1st Surilana Confetti ET..............................Surilana
2nd Stevley Park Honey ..............................S + L Golding
3rd Stevley Park Izobella ............................S + L Golding
Class 2203 Intermediate Female Brown
1st Stevley Park India ................................S + L Golding
Class 2204 Intermediate Female Grey
No Entries
Class 2205 Intermediate Female Black
No Entries
Champion Intermediate Female Suri Surilana Confetti ET
Reserve Champion Intermediate Female Suri Pitchingga Ridge Lyric
__________________________________________________________________
Class 2301 Intermediate Male White
1st Tickenhall Lewys ..................................A + T Parry
2nd Malakai Just Cause ...............................S Carey
3rd Tickenhall Oscar ...................................A + T Parry
Class 2302 Intermediate Male Fawn
No Entries
Class 2303 Intermediate Male Brown
No Entries
Class 2304 Intermediate Male Grey
No Entries
Class 2305 Intermediate Male Black
No Entries
Champion Intermediate Male Suri Tickenhall Lewys
Reserve Champion Intermediate Male Suri Malakai Just Cause
Suri animal class results
Class 2401 Adult Female White
No Entries
Class 2402 Adult Female Fawn
No Entries
Class 2403 Adult Female Brown
No Entries
Class 2404 Adult Female Grey
No Entries
Class 2405 Adult Female Black
No Entries
Champion Adult Female Suri ---
Reserve Champion Adult Female Suri ---
__________________________________________________________________
Class 2501 Adult Male White
No Entries
Class 2502 Adult Male Fawn
No Entries
Class 2503 Adult Male Brown
No Entries
Class 2504 Adult Male Grey
No Entries
Class 2505 Adult Male Black
No Entries
Champion Adult Male Suri ---
Reserve Champion Adult Male Suri ----
__________________________________________________________________
Class 2601 Senior Female White
No Entries
Class 2602 Senior Female Fawn
No Entries
Class 2603 Senior Female Brown
No Entries
Class 2604 Senior Female Grey
No Entries
Class 2605 Senior Female Black
No Entries
Champion Senior Female Suri ---
Reserve Champion Senior Female Suri ---
Suri animal class results
Class 2701 Senior Male White
No Entries
Class 2702 Senior Male Fawn
No Entries
Class 2703 Senior Male Brown
No Entries
Class 2704 Senior Male Grey
No Entries
Class 2705 Senior Male Black
No Entries
Champion Senior Male Suri -
Reserve Champion Senior Male Suri -
_________________________________________________________________
Sires Progeny – Suri
No Entries
_________________________________________________________________
Suri fleece class results
Class FS1 - Skirted Fleece 6 to under 18 months
1st Tarahill Geraint .............................. Light Fawn M Fletcher + C Byrne
2nd Stevley Park Hope .......................... Light Fawn S + L Golding
3rd Tarahill Giacinta ............................. White M Fletcher + C Byrne
Class FS2 - Skirted Fleece 18 to under 30 months
1st Tarahill Fallyn ................................ White M Fletcher + C Byrne
2nd Tarahill Massimo ............................ White M Fletcher + C Byrne
3rd Tickenhall Aeronwen ...................... Dark Fawn A + T Parry
Class FS3 - Skirted Fleece 30 months and over
1st Tarahill Demetri ET......................... White M Fletcher + C Byrne
Champion Suri Fleece Tarahill Fallyn
Reserve Champion Suri Fleece Tarahill Geraint
Huacaya animal class results
Huacaya
Class 101 Junior Female White
1st Malakai Glitz N Glamour ET....................S Carey
2nd Coombe Hill Milly..................................R + T O’Connor
3rd Alternative View I’m a Dreamer..............B + K Kat
Class 102 Junior Female Light Fawn
1st Mary Meadows Olwyn ...........................D Guscott
Class 103 Junior Female Medium, Dark Fawn
1st Coombe Hill Noa...................................R + T O’Connor
2nd Coombe Hill Wanda ..............................R + T O’Connor
3rd Sandjo Dayze ......................................R + D Callaghan
Class 104 Junior Female Brown
1st Rustique Sunday Rose ..........................R + D Beard
Class 105 Junior Female Roan
No Entries
Class 106 Junior Female Grey
No Entries
Class 107 Junior Female Black
1st Rustique Black Beauty ..........................D + R Beard
2nd Distinction Rumour ...............................D Guscott
3rd Nocturn Revival....................................R Veitch
Champion Junior Female Huacaya Malakai Glitz n Glamour ET
Reserve Champion Junior Female Huacaya Coombe Hill Milly
_________________________________________________________________
Class 201 Junior Male White
1st Jollimont Esteban .................................R + T O’Connor
2nd Mystique Mystify ..................................G Rainmondo
3rd Alternative View Jemalia .......................B + K Kat
Class 202 Junior Male Light Fawn
No Entries
Class 203 Junior Male Medium, Dark Fawn
1st Alternative View Jedi.............................B + K Kat
2nd Mystique Illusion ..................................G Rainmondo
Class 204 Junior Male Brown
1st Combe Hill Cooper................................R + T O’Connor
Huacaya animal class results
Class 205 Junior Male Roan
No Entries
Class 206 Junior Male Grey
No Entries
Class 207 Junior Male Black
2nd Nocturn Palisade ..................................R Veitch
3rd Nocturn Requiem..................................R Veitch
Champion Junior Male Huacaya Jolimont Esteban
Reserve Champion Junior Male Huacaya Mystique Mystify
__________________________________________________________________
Class 301 Intermediate Female White
1st Malakai Ice Star ...................................S Carey
2nd Makakai Songstress ET..........................S Carey
3rd Auravale Gretle ....................................L Holdsworth
Class 302 Intermediate Female Light Fawn
1st Mystify Karinna ....................................G Raimondo
2nd Kellbury Park Penny..............................C & R Pendlebury
Class 303 Intermediate Female Medium, Dark Fawn
1st Mystify Tameka....................................G Raimondo
Class 304 Intermediate Female Brown
1st Brumosa Azul Castana ..........................S Parker + D Knight
2nd White Cloud Anakiwa ............................J + R Daniel
Class 305 Intermediate Female Roan
No Entries
Class 306 Intermediate Female Grey
2nd Ralwental Fatima..................................W Talbot
Class 307 Intermediate Female Black
2nd Wenmar Aroha.....................................M Fitz-Gerald + W Lyons
Champion Intermediate Female Huacaya Malakai Ice Star
Reserve Champion Intermediate Female Huacaya Brumosa Azul Castana
Class 401 Intermediate Male White
1st Malakai Thrill Seeker ET ........................S Carey
2nd Glenavon Versachi ................................G + R Herring
3rd Langi-Dorn Clause ................................R + D Callaghan
Huacaya animal class results
Class 402 Intermediate Male Light Fawn
1st Glenavon Lauder ..................................G + R Herring
2nd Malakai I’m The Man.............................S Carey
3rd Kellbury Park Georgio ...........................C + R Pendlebury
Class 403 Intermediate Male Medium, Dark Fawn
1st Malakai Snapshot ET.............................S Carey
2nd Summalon Star Graduate ......................B + F Baker
Class 404 Intermediate Male Brown
1st Glenavon Rave.....................................R + G Herring
Class 405 Intermediate Male Roan
2nd Chiverton Pioneer .................................K + D Gregory
Class 406 Intermediate Male Grey
No Entries
Class 407 Intermediate Male Black
1st Eumana Calamanco ..............................J Vassallo
2nd Eumana Arequipa .................................J Vassallo
Champion Intermediate Male Huacaya Malakai Thrill Seeker ET
Reserve Champion Intermediate Male Huacaya Glenavon Rave
__________________________________________________________________
Class 501 Adult Female White
1st Brumosa Azul Juanita............................S Parker + D Knight
2nd Malakai Conquista ................................S Carey
3rd Combe Hill Fern ...................................R + T O’Connor
Class 502 Adult Female Light Fawn
1st Rustique Marita....................................D + R Beard
Class 503 Adult Female Medium, Dark Fawn
1st Rustique Sweet Coco Chanel..................D + R Beard
Class 504 Adult Female Brown
1st Rustique Friday ....................................D + R Beard
Class 505 Adult Female Roan
No Entries
Class 506 Adult Female Grey
No Entries
Class 507 Adult Female Black
No Entries
Champion Adult Female Huacaya Brumosa Azul Juanita
Reserve Champion Adult Female Huacaya Malakai Conquista
Huacaya animal class results
Class 601 Adult Male White
1st Summalon Ranaldhino ..........................B + F Baker
2nd Malakai True Identity ET........................S Carey
3rd Joma Gideon........................................H + C van Poppel
Class 602 Adult Male Light Fawn
1st Rustique Rubin.....................................D + R Beard
2nd Rustique Aleskei...................................D + R Beard
3rd Summalon Harry Kewell ........................B + F Baker
Class 603 Adult Male Medium, Dark Fawn
1st Malakai Logical Choice ET......................S Carey
2nd Joma Cosmo ........................................H + C van Poppel
3rd Summalon Hallmark .............................B + F Baker
Class 604 Adult Male Brown
No Entries
Class 605 Adult Male Roan
No Entries
Class 606 Adult Male Grey
No Entries
Class 607 Adult Male Black
2nd White Cloud Gable................................J + R Daniel
3rd Kellbury Park Sambo ............................V + R Pendlebury
Champion Adult Male Huacaya Malakai Logical Choice ET
Reserve Champion Adult Male Huacaya Summalon Ranaldhino
__________________________________________________________________
Class 701 Senior Female White
1st Malakai Fire N Ice.................................S Carey
Class 702 Senior Female Light Fawn
1st Ralwental Danissa ................................W Talbot
2nd K.C. Chili Chandra ................................R + P Saul
Class 703 Senior Female Medium, Dark Fawn
No Entries
Class 704 Adult Female Brown
No Entries
Class 705 Senior Female Roan
No Entries
Class 706 Senior Female Grey
1st Riveria Naomi ------------------------------ R + P Saul
Class 707 Senior Female Black
No Entries
Champion Senior Female Huacaya Malakai Fire N Ice
Reserve Champion Senior Female Huacaya Ralwental Danissa
Huacaya animal class results
Class 801 Senior Male White
1st Alternative View Hero ET ......................B + K Kat
2nd Sierra Vista Santorini ............................S Carey
3rd Summalon Hero ..................................B + F Baker
Class 802 Senior Male Light Fawn
1st Windsong Valley Matthew .....................B + K Kat
Class 803 Senior Male Medium, Dark Fawn
No Entries
Class 804 Senior Male Brown
No Entries
Class 805 Senior Male Roan
2nd Sandjo Heartfelt ..................................S Kop
Class 806 Senior Male Grey
No Entries
Class 807 Senior Male Black
No Entries
Champion Senior Male Huacaya Windsong Valley Matthew
Reserve Champion Senior Male Huacaya Alternative View Hero ET
_________________________________________________________________
Sires Progeny – Huacaya
1st Siera Vista Santorini
2nd Combe Hill Sirocco
3rd Siera Vista Santorini
__________________________________________________________________
Huacaya Best Colour Awards
White Malakai Glitz N Glamour ET
Light Fawn Windsong Valley Mathew
Medium,Dark Fawn Malakai Logical Choice ET
Brown Glenavon Rave
Roan -
Grey Riveria Naomi
Black Rustique Black Beauty
Huacaya Best Fancy -
Huacaya Best Wether - Kurrawa Caspar
__________________________________________________________________
Junior Handler
8 to under 11 years
1st Mikhaila Rollinson Champion Junior Handler
2nd = Tahneisha Rollinson
2nd = Zarabelle Shoppee
3rd Dominique Lukin
11 to under 15 years
1st Kim Kennedy
2nd Rhiannan Hocking-Gobbett
15 – 18 years
Huacaya fleece class results
Class FH1 - Skirted Fleece 6 to under 12 months
1st Merrak Yukon ................................ White R Mulroyan
2nd Alternative View Jedi....................... Dark Fawn B + K Kat
3rd Merrak Irish Mist ............................ White R Mulroyan
Class FH2 - Skirted Fleece 12 to under 18 months
1st Riveria Portia ................................. Dark Brown R + P Saul
Class FH3 - Skirted Fleece 18 to under 30 months
1st Clovelly Honest Hobo ...................... Light Fawn G + L Reynolds
2nd Mystique Macarthur ........................ Light Fawn G Raimondo
3rd Tickenhall Haydn............................ Light Fawn A + T Parry
Class FH4 - Skirted Fleece 30 months and over
1st Windsong Valley Matthew................ Light Fawn B + K Kat
2nd Alternative View Hero ET ................ White B + K Kat
3rd Summalon Hero ............................. White B + F Baker
Champion Huacaya Fleece Windsong Valley Matthew
Reserve Champion Huacaya Fleece Alternative View Hero ET